lipca 18, 2015

Szkic a rysunek.

Witajcie moi Kochani dzisiaj post z kategorii "Słowniczek rysownika". Przedstawię Wam różnice między szkicem a rysunkiem. Terminy te są używane zamiennie, często nawet do końca nie wiadomo czy dana praca jest tylko szkicem czy może aż rysunkiem. Przejdę więc do rzeczy i wyjaśnię Wam na czym polega różnica między tymi terminami.

Szkic według Wikipedii jest to wstępna realizacja koncepcji artystycznej: malarskiej, rzeźbiarskiej (bozzetto), literackiej itp. Szkicem można również nazwać swobodnie wykonany rysunek, często o charakterze notatki, służącej później przy opracowaniu jakiegoś dzieła. Wikisłownik natomiast mówi nam, że szkic to rysunek wykonany ołówkiem, delikatny zaczątek obrazu, planu architektonicznego budynku. Podsumuwując szkic to szybki rysunek bez cieniowania lub z cieniowaniem oszczędnym. W szkicu często światłocień zaznacza się za pomocą kreskowania krzyżykowego. Chodzi tutaj głównie o zaznaczenie kształtu, uchwycenie ogólnego wyglądu tego, co chcemy odwzorować czy to z wyobraźni, czy ze zdjęcia, czy natury. Szkice są dobrym sposobem na poćwiczenie rysowania z natury. W sklepach papierniczych lub artystycznych możemy kupić tzw. szkicowniki, czyli bloki lub zeszyty do wykonywania takich spontanicznych prac. Szkice mogą być podstawą do wykonania rysunku.

Rysunek według Wikipedii jest to kompozycja linii wykonana na płaszczyźnie, polegająca na nanoszeniu na powierzchnię walorów wizualnych przy użyciu odpowiednich narzędzi. Słownik Języka Polskiego natomiast mówi nam, że rysunek to to co jest narysowane, zarys lub kształt czegoś, dział sztuk plastycznych, przedstawiający bryłowatość ciał oraz ich położenie w przestrzeni za pomocą linii. 

Rysunek jest zazwyczaj, choć nie zawsze bardziej precyzyjny i realistyczny, posiada więcej detali, światłocień jest w nim lepiej odzwierciedlony. Stworzenie rysunku wymaga więcej czasu i pracy, niż stworzenie szybkiego szkicu. Rysunek jest więc bardziej czasochłonny i pracochłonny (myśląc ekonomicznie). Rysunek może być fotorealistyczny, a szkic może jedynie ocierać się o semirealizm (styl rysowania podobny do realistycznego z tą różnicą, że można zmienić niektóre proporcje np. powiększyć oczy). W myśl zasady: "każdy symbol jest znakiem, ale nie każdy znak jest symbolem" tak samo każdy szkic może być rysunkiem (pod warunkiem jeśli myślimy o rysunku jako o technice), ale nie każdy rysunek może być szkicem.
Copyright © 2016 Madame Katharine Art , Blogger