sierpnia 03, 2015

Przechowywanie rysunków i prac.

Witam serdecznie w dzisiejszym poście chciałabym Wam przedstawić i tym samym zaproponować sposoby przechowywania rysunków i prac. Jak wiadomo skoro poświęcamy się jakiejś sztuce, w tym przypadku rysowaniu warto by było żeby nasze rysunki w jakiś sposób nie uległy zniszczeniu. Sposobem na uchronienie naszych rysunków przed wszelkim zniszczeniom jest je odpowiednie przechowywanie. Właściwe przechowywanie rysunków ma swój sens chociażby taki, że możemy później się pochwalić swoją twórczością lub po latach móc podziwiać swoje dzieła wyglądające w stanie nienaruszonym przez jakiekolwiek czynniki zewnętrzne. Niektórzy z Was na pewno mają swoje własne metody a inni dopiero eksperymentują jaka opcja jest najlepsza. Prace papierowe mają to do siebie, że są cienkie i spokojnie można je układać jedne na drugich (oczywiście po uprzednim ugruntowaniu i zabezpieczeniu), zmieszczą się w pozycji poziomej w każdą możliwą szparę: pod wersalką, łóżkiem, szafą, dywanem. Poza metodami domowymi są sposoby bardziej profesjonalne i estetyczne w różnej postaci, które już w szczelinę nam nie wejdą dla zagwarantują odpowiednie i bezpieczne warunki dla naszych prac. Przejdźmy zatem do sedna całego postu. Na początek opcje najtańsze i najprostsze.
  • Ściana. Rysunków czy prac wcale nie musimy ukrywać przed światem, szczególnie tych z których jesteśmy bardzo zadowoleni. Możemy je po prostu oprawić w antyramę i powiesić na ścianie. Będą one wtedy ślicznie wyeksponowane i zabezpieczone oraz będą świetną dekoracją pomieszczenia. Należy jednak uważać żeby rysunki wykonane ołówkiem nie były narażone na bezpośrednie i długotrwałe działanie promieni słonecznych ponieważ grafit ołówka może z czasem wyblaknąć, a tego byśmy przecież nie chcieli. Dlatego lepiej powiesić rysunki w miejscu najsłabiej oświetlonym.
  • Łóżko. W momencie, gdy się ma niewiele miejsca można składować prace pod łóżkiem. Pod warunkiem, że jest ono na nóżkach i mamy wolny dostęp do pod-łóżkowej przestrzeni. Możemy sobie wtedy pozwolić na trzymanie tam prac o dużych formatach i większą ich ilość.
  • Dywan. Prace można również spokojnie przechowywać pod dywanem, w miejscu najmniej uczęszczanym przez domowników. Najwygodniej aby był to nasz pokój lub kącik z fragmentem dywanu po którym się nie chodzi. Opcja ta jest dobra gdy dysponujemy takim dywanem i miejscem oraz gdy mamy prace o małych formatach i jest ich mała ilość. Jeżeli ilość prac wzrasta pod dywanem robi się tzw. góra narciarska i wtedy jest to dla nas sygnał do zmiany miejsca przechowywania prac.
Wszystkie te trzy wymienione opcje wymagają tego, żeby nasze prace podczas takiego przechowywania były włożone w jakaś tekturową lub plastikową teczkę, którą można zrobić samemu bądź kupić w sklepie za niewielkie pieniądze. Taka teczka ochroni prace przed kurzem, od wszelkich odgnieceń ze strony wewnętrznej dywanu. Można też prace przechowywać w przezroczystych koszulkach, co jest też dobrym sposobem na ich zabezpieczenie, wtedy gdy stosujemy te trzy wymienione wyżej opcje przechowywania prac. Przejdźmy teraz do profesjonalnych sposobów przechowywania rysunków i prac.
Segregator. Przechowywanie rysunków w segregatorze to moim zdaniem najlepszy możliwy sposób na zabezpieczenie ich przed zniszczeniem i na zaprezentowanie ich osobom zainteresowanym naszą twórczością. Dzięki twardej oprawie segregatora nie musimy martwić się, że rysunki się pogną czy pomną. Prace można uporządkować chronologicznie, od najstarszych do najnowszych i odwrotnie lub według tematów oraz lat ich wykonania. Dzięki temu, że są schowane w koszulkach, nikt nie pobrudzi ich brudnymi palcami albo nie zabierze z nich grafitu podczas ich przeglądania. Dotykając nawet czystymi palcami rysunków, które są wycieniowane miękkimi ołówkami można zostawić na nich swoje linie papilarne. Polecam koszulki śliskie, a nie matowe ponieważ w takich rysunki prezentują się lepiej, widać je wyraźniej, niż w koszulkach matowych. Segregator jest dość pojemny dzięki temu możemy w nim trzymać mnóstwo rysunków. Nadaje się on do przechowywania prac formatu A4 i mniejszych. Można postawić go na półce, szafce, parapecie, schować w szufladzie lub szafie, a także swobodnie przenosić, gdy chcemy pochwalić się przed kimś naszymi dokonaniami. Polecam trzymanie rysunków w segregatorze ponieważ z własnego doświadczenia wiem i mam pewność, że w nim nic złego się nie stanie moim rysunkom.
  • Teczka. Jest ona jednym z wielu sposobów przechowywania prac. Możemy ją dostać w sklepach w dwóch wariantach: tekturowym i z tworzywa sztucznego. Trzymanie prac w tekturowej teczce z gumką nie zapewni tej ochrony, co segregator ze względu na miękkość tektury, która może swobodnie uginać się i poddawać różnym naciskom np. gdy trzymamy teczkę w szufladzie. Możemy w niej trzymać na pewno mniejszą ilość prac i o mniejszych rozmiarach. Najwygodniej przechowywać prace w specjalnych teczkach z tworzywa sztucznego, które można dostać w każdym sklepie plastycznym, w różnych wielkościach (od formatu A4 do formatu A0). Jest ona przydatna do przechowywania np. dużych rozmiarów rysunków, czystych kartek formatu A3 oraz passe-partout. Najlepiej jest kupić od razu dużą teczkę chyba, że ma się prace niewielkie lub ma się ich zbyt dużo aby przechowywać w jednej teczce. Teczka z tworzywa sztucznego jest wytrzymała, nie ulega zniekształceniom i nie zniszczy jej nawet deszcz. Polecam teczki z zapięciem na klamrę. Są one wygodniejsze w użyciu w przeciwieństwie do zatrzaskowych, które ciężko się zamykają i przy okazji takiego zamykania można połamać brzegi teczki. Chociaż brzegi z czasem i tak się połamią ale lepiej, żeby to było później niż wcześniej. Teczki z tworzywa sztucznego posiadają pasek na ramię więc można je nosić w ręce jak aktówkę bądź założyć na ramię lub przez ramię. Taka teczka to ogromna wygoda i estetyka. 
  • Tuba. Innym sposobem przechowywania i transportowania prac jest tuba. Taką tubę możemy dostać w każdym sklepie plastycznym. Jest ona dostępna w dwóch wariantach: papierowym i plastikowym. Wariant papierowy jest uboższy w wygodę jaką jest dodatkowy paseczek i uchwyt. Istnieje również wątpliwość, że tego typu tuba nie wytrzyma podczas deszczu. Wariant plastikowy ma oprócz paska na ramię i uchwytu dodatkową możliwość regulacji długości, a przede wszystkich jest z materiału, który na pewno sprawdzi się podczas deszczu. Niestety minusem jednego i drugiego wariantu jest obowiązek przenoszenia i trzymania prac w ciągłej skręconej pozycji (zrolowanej) co wpływa na ich późniejszy wygląd. Przy prezentowaniu rysunków musimy je za każdym razem odwijać, co jest dość kłopotliwe. Natomiast późniejsze ich rozprostowanie też jest nie lada problemem. Plusem tuby jest to, że w przeciwieństwie do gabarytowych, dużych teczek zmieścimy się z nią bez problemu w zatłoczonym autobusie. Tak więc tuby polecam ale głównie na małe dystanse, aby było nam łatwiej zmieścić się w autobusie i aby prace za długo nie pozostawały w pozycji skręconej. 
Mam nadzieję, że powyższa notka będzie Wam pomocna i będzie swego rodzaju pomysłem na właściwe przechowywanie rysunków i prac. Być może znacie jeszcze inne sposoby na zabezpieczanie rysunków przed czynnikami zewnętrznymi. Liczę na Wasze opinie na ten temat. Pozdrawiam Was serdecznie :)
Copyright © 2016 Madame Katharine Art , Blogger